Adenotomie

Co způsobují zvětšené nosní mandle dítěte

Častým steskem, který v ordinaci dětského lékaře slyšíme je: „ … pane doktore, on tak hrozně v noci chrápe a podívejte se jak dýchá pusou“. Tento postřeh a postesknutí maminky je vedoucím příznakem zvětšených nosních mandlí (vegetací) Vašeho dítěte. Zvětšená nosní mandle se však může u předškolních dětí projevovat řadou dalších příznaků!
Například častějším onemocněním horních cest dýchacích, záněty středouší, laryngitidami, záněty průdušek a zvětšenými lymfatickými uzlinami. Někdy je typickým příznakem huhňavá řeč a vlivem utlačované Eustachovy trubice i bolesti uší a nedoslýchavost.

Vedle těchto, téměř klasických symptomů, je zvětšená mandle někdy záludnou příčinou pomočování i u větších dětí, školáků. Váš nezájem nebo strach odstranit zvětšenou nosní mandli vede u dítěte k vadnému vývinu tvrdého patra dutiny ústní, vadám řeči, k nesoustředění ve škole a k poruchám ve vývoji hrudníku. Odstranění nosní mandle (adenotomie) je prováděna operačním výkonem v anestezii dítěte na specializovaném oddělení nemocnice. Lidově používaný termín „vytržení mandlí“ tak zdaleka neodpovídá skutečně bleskově provedenému seříznutí patologicky zvětšené tkáně v nosohltanu.

POZOR ! nezaměňujte nosní mandle s krčními (tonsilami). V tomto, druhém, případě je operační odstranění krčních mandlí závažným zásahem do imunitního systému organismu dítěte a patří mezi velice zodpovědná rozhodnutí odborníků.

Leden 2023
MUDr.Pavel Biskup