Trápí Vás noční pomočování Vašeho dítěte?

Mnohým rodičům dělá velkou starost nekontrolovatelné pomočování jejich dítěte. Enuréza, tedy noční pomočování, je poměrně častý stesk rodičů. Za zdravotní obtíž je pomočování možno považovat po 4.-5.roce života. Do tohoto věku je neudržení moče poměrně častou epizodou. U chlapců se ojediněle může stát tato „nehoda“ i po 6.roce života.

Rovněž při akutně probíhajícím onemocnění, třeba chřipce, se může dítě pomočit.Nejčastější příčinou pomočování je určitá nezralost centrální nervové soustavy a močového měchýře. Jako by nefungovaly „spoje“, které mají upozornit patřičná centra dětského mozku na to, že je močový měchýř již plný a že je nutné se vzbudit a jít vymočit. Noční pomočování nechápejte jako závažné onemocnění, spíše jde o nepříjemnou situaci, která všem znepříjemňuje život.

Významným zdrojem potíží mohou být u dítěte i vlivy psychické. Často můžete zjistit, že se Vaše dítě pravidelně pomočuje například před písemkou, po roztržce s kamarádem anebo, když je doma nenálada. Stejně tak se pomočování může náhle objevit při nástupu do školky, školy, po přestěhování anebo v souvislosti s rozchodem rodičů.

Vyšetření a léčba pomočujícího se dítěte spočívá v individuálním rozboru každého případu. Neexistuje žádný zázračný lék. Vzhledem k výše uvedeným důvodům pomočování je mnohdy důležitou součástí léčby i pohovor rodičů s dětským psychologem či vyšetření dětským psychiatrem.

Noční pomočování je jak pro dítě tak rodiče příhoda psychicky zatěžující. Při nesprávném přístupu se situace v rodině může jen zhoršovat. Dokáži si představit, jak se dítě kvůli této obtíži trápí, jak se stydí, tají ji před spolužáky, kamarády, mnohdy i před svými rodiči. Jde v jistém slova smyslu o uzavřený kruh, kdy obtíže působí na psychiku dítěte, které se stává psychicky labilním a tím i zranitelným.

Pokud Vás trápí noční pomočování Vašeho dítěte, poraďte se u svého praktického lékaře pro děti a dorost, jaký by měl být Váš optimální postup

MUDr. Pavel Biskup