Veš dětská - parazit kolektivů i jednotlivců

Veš dětská - parazit kolektivů i jednotlivců

Veš dětská žije především ve vlasech. Přenáší se těsným kontaktem mezi příslušníky rodiny, ve školách, rekreačních zařízeních a obecně v malých skupinách lidí, kteří žijí v těsném kontaktu. K jejich přenosu napomáhá používání společných hřebenů, ručníků, ložního prádla, pokrývek hlavy, koupacích čepic apod. Jejich nejnápadnějším příznakem jsou vajíčka (hnidy), které lze z vlasů jen velmi těžko odstranit.Při výskytu vši dětské je nutné ošetření všech osob, které byly s napadeným v těsném kontaktu. Současně je třeba ošetřit ložní prádlo a ručníky vypráním a přežehlením. Spolehlivé je vyvaření prádla či pokrývky hlavy.

Naprosto spolehlivým způsobem je postříkání prádla a lůžkovin před vypráním některým přípravkem na lezoucí hmyz, který dostaneme v drogeriích. Tímto přípravkem je vhodné ošetřit před následným vypráním pokrývky hlavy a ostatní části oděvu, které nelze vyvařit. Jedná se např. o ACTELLIC 50EC, BIOLIT P NOVÝ, PIF- PAF- zelený. U osob se k likvidaci vší používají u nás běžně dostupné přípravky DIFFUSIL H 92 M (insectic, vlasová voda), DIFFUSIL H 92 – P (insectic., sprej), ORTHOSAN H (šampon na vlasy), PARA PLUS (insectic., vlasová voda), STOP- ANTIPARASITEN SHAMPOO (insectic.šampon).

U všech přípravků je podrobný návod na použití. Mrtvé vši a hnidy vyčesáváme z vlasů hustým hřebenem, tzv. všiváčkem. Hnidy lze z vlasů vyčesat lépe, pokud vlasy opláchneme teplou octovou vodou.

V žádném případě nedoporučujeme zkoušet jiné přípravky nebo „osvědčené“ metody k hubení vši dětské.

MUDr. Pavel Biskup