Očkování proti rakovině děložního hrdla

Očkování proti rakovině děložního hrdla

Evropě přestavuje rakovina děložního hrdla druhou nejčastější příčinu úmrtí u mladých žen ve věku 15 až 44 let.

Studie prokázaly, že většina případů rakoviny děložního hrdla, prekanceróz děložního čípku, prekanceróz vagíny a zevních rodidel (vulvy) je způsobena některými typy lidského papilomaviru (HPV, Human papillomavirus). Jedná se o genitální typy HPV viru postihující pohlavní orgány.

U dospělých dochází k šíření infekce především pohlavním stykem. Genitální typy HPV viru postihují ženy i muže. O své infekci většinou nevědí, nemusí mít žádné příznaky a virus nevědomky přenášejí dále.

Pokud byly ženy již před vakcinací infikované jedním nebo více typy HPV, proti nimž je vakcína určena, bylo dosaženo ochrany před zbývajícími typy, kterými ještě tyto ženy infikovány nebyly.

HPV hraje významnou roli při vzniku genitálních bradavic, ale i nádorů mužského genitálu. Účinek vakcíny byl proto zkoumán i na chlapcích.

V České republice je několik vakcín registrováných pod názvy SILGARD, nebo GARDASIL, nebo GARDASIL 9. Jsou určeny k použití u dětí a dospívajících ve věku od 13 do 14 let a u dospělých žen ve věku od 16 do 26 let k prevenci rakoviny děložního hrdla, dysplázií, prekarcinomů a genitálních bradavic vyvolávaných lidským papilomavirem (HPV typů 6, 11, 16 a 18).

Největšího efektu se dosahuje očkováním před zahájením sexuálního života, kdy ještě nedochází k přenosu infekce HPV tj. mezi 13 a 14 narozeninami u děvčat i kluků. Očkuje se celkem 2 dávkami v rozestupu 6 měsíců.

MUDr. Pavel Biskup